Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony

Ciekawostki

Degustacja serów

Jeżeli chcemy w pełni docenić zalety serów, nie ograniczajmy się jedynie do ich smaku. Prawdziwa degustacja pozwoli ocenić strukturę specjału, jego aromat i barwę. Konsumpcję zaczynamy od serów łagodnych, przechodząc stopniowo do bardziej wyrazistych. Powierzchnia sera powie nam wiele o jego stanie, rodzaju, a nawet jakości. Skórka może być gładka, chropowata, z pleśnią, plamami, pęknięciami. Żółta, czerwonawa, brązowa, czarna (im ser bardziej dojrzały, tym ciemniejsza skórka). Uginająca się lub twarda. Wnętrze sera o konsystencji zwartej lub płynnej i oleistej. A aromat? Wyłapywanie poszczególnych nut wymaga już nieco doświadczenia, ale bez trudu rozpoznamy, czy ser ma zapach ostry, czy łagodny; intensywny czy delikatny. Z czasem zaczniemy poznawać bukiety zapachowe: nutę roślinną, owocową, dymną, korzenną itd. Próbując ser, zaczynajmy od jego części środkowej i kierujmy się w stronę skórki. Nigdy odwrotnie. Dobrze jest też spróbować samej skórki. Jeśli ser na całej powierzchni ma ten sam kierunek smakowy, to jest to ser dobrze dojrzewający. Jeśli zaś w skórce pojawiają się inne posmaki, może to być znak wady jakościowej.

 

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz jeść ser ?

Właściwe spożywanie konkretnych gatunków sera niekiedy ściśle powiązane jest z ich odpowiednim przygotowaniem do spożycia. Należy pamiętać o tym, by ser odpowiednio wcześniej został wyjęty z lodówki. Niskie temperatury uniemożliwiają wydobycie się zapachu sera, a niekiedy w przypadku serów miękkich, znacząco zmieniają jego strukturę. Temperatura spożywanego sera powinna być o 2-3 stopnie niż niższa od temperatury pokojowej.

 

Co się kroi, a co się łupie ?

W krajach, gdzie kultura spożywania sera jest powszechnie znana, na stół wędrują całe kawałki sera wraz ze skórkami. Przy pomocy odpowiednio dobranych noży, każdy samodzielnie kroi lub łupie stosowny kawałek. Sery twarde, takie jak parmezan czy Bursztyn, w żadnym wypadku nie powinny być krojone nożem. Dotyczy to również długodojrzewających serów owczych. Przekrojenie takiego sera nożem, w dużej mierze ogranicza jego aromaty. Sery tego typu powinny być zawsze łupane. Odłupany lub ukrojony kawałek dobrze jest w pierwszej kolejności dotknąć palcami, by ocenić jego strukturę. Można dodatkowo rozłamać cząstkę sera, by poznać jego aromat.

Znajdź nas na:
Facebook Instagram YouTube