Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony

Ciekawostki

Deska pełna serów

Pomysł wydaje się prosty, ale trzeba było Francuzów, by na niego wpaść. To im zawdzięczamy deskę serów.

Trudno się temu dziwić, gdyż to właśnie mieszkańcy kraju nad Sekwaną uchodzą za największych
smakoszy sera. Ich pomysł, aby sery podawać jako oddzielne danie, szybko zdobył popularność w innych krajach.

 

Tradycyjnie deskę serów podaje się pomiędzy głównym posiłkiem a deserem, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by uczynić z niej również główny punkt niezobowiązującego spotkania w gronie rodziny lub przyjaciół.

Wbrew nazwie sery wcale nie muszą być wyłożone na desce, dobrze sprawdzają się bowiem także tace z kamienia lub wiklinowe koszyki. Unikajmy jednak tac szklanych albo plastikowych, na których sery mogą „pocić się”, tracąc właściwości.

Ważna jest też odpowiednia wielkość deski, aby kawałki serów leżały swobodnie i się nie stykały. W przeciwnym razie ich smak i zapach mogą się przenikać, utrudniając pełne rozkoszowanie się serowymi specjałami.

 

Na desce serów najczęściej umieszcza się od trzech do pięciu rodzajów sera, przy wykwintnych spotkaniach może się na niej znaleźć osiem. Wybierajmy kawałki serów o wadze 25–30 dag i o zróżnicowanym smaku i twardości. Dobrym pomysłem będzie podanie chociaż jednego sera, który został wytworzony nie z mleka krowiego,
ale koziego lub owczego.


Przed podaniem najlepiej przykryć sery kloszem i odstawić w chłodne miejsce, a pokroić je dopiero tuż przed jedzeniem, żeby niepotrzebnie nie wysychały.
Mocno aromatyczne i dojrzałe sery (np. niektóre pleśniowe) wyłóżmy na osobnej desce, by ich zapach nie zdominował pozostałych gatunków.
Sery ułóżmy tak, aby było wiadomo, w jakiej kolejności najlepiej je spożywać (np. na planie koła, zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Zaczynamy od serów łagodnych (świeżych), przez intensywniejsze, a kończymy na tych najcięższych
i najbardziej aromatycznych (np. pleśniowych).

Starajmy się degustować najpierw sery młodsze, a później bardziej dojrzałe oraz najpierw miękkie, a potem twarde.
Sery możemy podać pokrojone w niewielkie, łatwe do degustacji kawałki lub w większych fragmentach, zostawiając do dyspozycji gości nóż.

 

Pamiętajmy, aby do każdego rodzaju sera używać innego noża. Sery okrągłe, kwadratowe, w formie piramidy lub stożka kroimy jak tort, podłużne w plastry, a małe okrągłe serki przekrawamy na pół. Te trójkątne ucinamy ukośnie.


Pamiętajmy o winie! Im intensywniejszy smak ma ser, tym cięższy trunek będzie
do niego pasował. Jeżeli mamy wątpliwości, jakie wino wybrać, lub nie chcemy otwierać kilku butelek, zdecydujmy się na białe wino wytrawne o deli-katnym aromacie. Z pewnością nie przytłumi smaku sera.
Obok postawmy koszyczek z pieczywem – jasnymi bułkami, chlebem razowym, pszennym, żytnim, bagietką. Zrezygnujmy z masła, gdyż tłumi smak serów.


Z deską serów dobrze komponują się owoce (jabłka, winogrona, gruszki, suszone morele, śliwki) i orzechy, a także oliwki, kapary, suszone pomidory i seler naciowy.

 

 

Stół serowy

Przygotowując przyjęcie, bankiet, wesele czy jubileusz, pomyślmy o stole serowym. 
Nie ilość serów powinna być jednak na nim najważniejsza, ale ich jakość. Osiem gatunków różnorodnych specjałów będzie wystarczająco imponującym zestawieniem. Do tego nieco dodatków – pieczywo, suszone i świeże owoce, miód – i mamy zapewnioną ogromną liczbę kombinacji smakowych.

Znajdź nas na:
Facebook Instagram YouTube